top of page
Search

מחנה קיץ הוא סביבה בטוחה לילדים ובני נוער מכל העולם

מתוך ראיון של מנכ"ל קימאמה אבישי נכון לאתר YNET שהתפרסם בתאריך 5.4.2018. פעם, ימי הקיץ היו ימי התום שבהם התעצבנו וגדלנו. בין השוקו והלחמנייה, התהודה הפרטית של כל אחד מאתנו הייתה בשיאה וכל חוויה קיבלה משמעות עוצמתית. היום, כשהילדים שלנו כבר תמימים הרבה פחות ואת החוויות שלהם הם רושמים דרך המסך לאורך השנה, נראה לנו לעיתים כאילו לעולם כבר לא יוכלו ליהנות מאותה חווית קיץ מעצבת ומחזקת.

 

אבישי נכון, מנכ״ל קאמפ קימאמה, שמח לשחזר עבור הילדים, מדי שנה את אותה חוויה בלתי נשכחת עבור צעירים יהודים וישראלים ברחבי העולם. ״הקאמפ הוא סביבה בטוחה ובה ילדים ובני נוער מכל העולם”, הוא מסביר, ״ובמשך שבועיים, בלי ההורים ובלי טלפונים, בהובלת צוות הדרכה שנבחר בקפידה ובתכנית שמתוכננת לפרטי פרטים לכל רגע ביום, הם מכירים חברים חדשים, משפרים את העברית והאנגלית, ולומדים על עצמם דברים חדשים. הם לומדים להתנתק מהמסכים והטלפונים ולתקשר אחד עם השני באמצעות פעילות משותפת, שיחה ומבט בעיניים”.

 

אחרי שיחה קצרה עם אבישי, קשה שלא להיסחף לרוח הנלהבת שלו. הוא קורן כשהוא מספר על החוויות שבמשך למעלה מ-10 שנים משכללים בקאמפ ועל הסביבה החינוכית הפורה שהוא חש שנוצרה בלמעלה מארבעה קאמפים של קימאמה בישראל ובעולם.


בימים אלו, אחרי שהעתיק את מקום מגוריו לניו יורק, הוא להוט במיוחד: ״החלטתי לעבור לניו יורק מתוך הבנה שהקהלים שלנו נמצאים כאן, בארה"ב, והדרך הכי נכונה לתקשר איתם, היא להיות פה ולחיות בקהילה, להקשיב ולתת שירות טוב יותר. כמו כן, במסגרת תכנית הצמיחה של קימאמה אנו עובדים כרגע על הקמת מערך של מחנות קיץ באזור ניו יורק שמיועדים לקהילה היהודית והישראלית באמריקה. מעבר לזה שזה נכון לקימאמה, ברמה האישית זו הגשמת חלום לגור בניו יורק.

 


“גיליתי בניו יורק קהילה ישראלית חזקה, תוססת, מעורבת, ובה מנהיגים חברתיים ואנשי עסקים שמקדישים מזמנם לבניית קהילה מחוברת ומחברת שמחזקת את הקשר לישראל. ארגון ה-IAC למשל, עושה כאן עבודה יוצאת מן הכלל, האפליקציה הומיז היא פלטפורמה מצויינת שנותנת מענה לצרכי הקהילה בניו יורק, העיתונות הישראלית, הרשתות החברתיות, אירועים חברתיים, הופעות, קונצרטים, אמנים שמגיעים מישראל, שפים, כל אלו מובילים אותי, כיזם, לרעיונות ושיתופי פעולה חשובים.


“כל מפגש כזה מרגש ומסקרן. אני משתף ברעיונות שלי וזוכה לפרגון אדיר. חשוב לי להיות מעורב בקהילה המקומית ולהשפיע, זה מתחזק מיום ליום כשאני חווה בעצמי את האתגרים שעומדים בפנינו בגידול הילדים שלנו בניו יורק ולא בישראל”.

 

קשה שלא להבחין בחיוך שלא יורד לנכון מהפנים. הוא מתאר את העיר שאליה עבר בהתלהבות שרבים מאיתנו כבר לא ממש זוכרים, ונהנה כמו ילד בימיו הראשונים בקאמפ, מכל זווית של מנהטן. "אני זוכר שבביקור הראשון שלי בניו יורק דוד שלי לקח אותי למרכז הסחר העולמי, הצביע על בנייני התאומים ואמר לי 'אבישי, זה מרכז העולם, פה הכל קורה' המשפט הזה מלווה אותי כל הזמן”.

 

לרבים מאיתנו יש סיפורים שכנראה עוסקים בגורל שהוביל אותנו לכאן, וגם נכון, היה בטוח שימצא את עצמו במרכז הזה של העולם, רק שבעבר נראה היה שבנסיבות אחרות לגמרי. ״לא היה לי ספק שאחרי האוניברסיטה אגיע לניו יורק ואהיה ליאונרד ברנשטיין הבא״.

 

נכון, 41, גדל בחולון בבית מוזיקלי שהוביל אותו לנגינה, ניצוח ויצירת מוזיקה. ״כבר בתיכון הלחנתי, יצרתי, הובלתי והיה לי מאוד מאוד ברור שאני מכוון את עצמי להיות יוצר ומנצח גדול״, הוא טוען. ״בצבא, שירתתי כסמל מחלקה וכרס"פ בתכנית לחיילים מקבוצות מיעוט שלא סיימו עשר שנות לימוד, למדתי שהתשוקה שלי גולשת גם לאפיקים נוספים והשילוב הזה בין ניהול וחינוך הפך להיות מאוד חשוב בשבילי״.


כשחינוך והובלת צעירים הפך לתשוקה, נכון ממשיך גם במקביל ללימודיו באוניברסיטה ויוצא מדי קיץ להדרכת בני נוער בקאמפים המסורתיים של יהודי אמריקה. ״פתאום גיליתי מקום שבו כל הכישורים שלי באים לידי ביטוי. חינוך, ניהול, מוזיקה, הדרכה וציונות. למדתי דרך העבודה שקאמפ״, הוא מדגיש, ״מנותק מכל דבר אחר, ונותן תחושה לחניכים שאין גבול למה שאתה רוצה לעשות. מקום שבו אתה יכול ללמוד על עצמך, יכול באמת להיות ילד״.

 


אבישי סיים את התואר שלו בקומפוזיציה וניצוח באוניברסיטת תל אביב במסלול דו חוגי של מנהל ומדיניות בחינוך, וקיבל הצעה אטרקטיבית להתברג בעבודה מבטיחה כמנצח, אבל אז הגיעה הצעה לא צפויה שגרמה לו לחשב מסלול מחדש. "באותו שבוע ממש, פנו אלי דדי פז (לימים שותפי בקימאמה) ורונן הופמן המייסד של קימאמה. לרונן היה חזון להקים את מחנה הקיץ הראשון בישראל. זה היה לקראת קיץ 2004 והחלטתי ללכת על זה״, הוא מסביר בשמחה. ״הבנתי ששם אין גבול לאן שאני יכול להגיע, בעוד שבמוזיקה לא בטוח שאצליח לביא בשורה לעולם. ההגשמה העצמית שידעתי שאני יכול להגיע אליה עסקה בלייצר משהו שיש לו המשכיות, לעצב ולהשפיע על הדורות הבאים, להנחיל ערכים שלא בהכרח נחשפים אליהם. היה לי גם חזון להגיע לניו יורק והאמנתי שקימאמה יהיה בינלאומי״.

 

אז, כשהקאמפ היה רק בגדר חלום, נכון לא חשש שהוא מפספס משהו בדרך. ״אני אמן ומבחינתי לכתוב יצירה לא שונה מלהקים מערכת. זה מורכב מאותם אלמנטים״.

 

מאז 2004 קימאמה עובר שינויים ופיתוחים משנה לשנה עד שהגיע למקום המדויק שבו הוא נמצא כיום, כאחד הקאמפים הישראליים היוקרתיים והמגוונים ביותר. ״לאורך השנים הראשונות, פיתחנו את המוצר שנקרא קימאמה. מה המסר שאנחנו מעבירים, איך מעבירים אותו ומה האווירה שאנחנו מייצרים בקאמפ. עינינו היו נשואות לקאמפים ותיקים בארה״ב שעובדים כבר עשרות שנים בסטנדרט הכי גבוה. ואנחנו, כמערכת לומדת שכל הזמן משפרת ומשדרגת, עברנו כמה שנים לפיתוח מערכת מהודקת עם סטנדרטים משלנו, מחנה קיץ בטיחותי ומושקע שמשנה לצעירים את החיים״.

 

בשנים האחרונות קימאמה הקימו גם מחנות חורף וקיץ בין השאר באוסטריה, איטליה, ברצלונה, ונציה ואפילו באיים הקנאריים. בישראל מתחזקים כמה קאמפים מקבילים, רווים בתכניות שונות ומגוונות לילדים של היום.

 

״יש את קימאמה-גלים בחוף הכרמל, ובו מסלולים מיוחדים לאילוף כלבים, לקולינריה-שף בשיתוף עם ערוץ האוכל, פעילות גלישת גלים לצד תכניות מדע בשיתוף מדע-טק חיפה. יש לנו את קימאמה חוף, מחנה הממוקם על הצוק בבית ינאי, משקיף לחוף הים היפה בישראל, ובו מחזורים קצרים יותר של שבוע, שבמסגרתם לומדים גלישת גלים, ספורט, אמנויות הבמה ותכניות מיוחדות שמשלבות את כל ההיי-לייטס של מחנות קימאמה הגדולים, רק שזה נוח יותר מבחינת מחיר ותאריכים.

 

“קימאמה טק הוא המחנה המושלם לילדים ונוער המתעניינים בתחומי הסטארט אפ והיזמות, המדיה והטכנולוגיה. במסגרת המחנה החניכים ילמדו להתאהב בעולם הסטארט אפ והיזמות וייחשפו לפעילויות וסדנאות בתחומי הטכנולוגיה והמדיה. החניכים מקימים את הסטארט-אפ שלהם ועוברים סדנאות רובוטיקה, טכנולוגיה עיצוב תכנות.

 

“תכנית הדגל שלנו ממוקמת בקימאמה מכמורת, זהו המחנה הוותיק ביותר שלנו, ששוכן במעגן על הים, עם מפרשיות, גלישת רוח, גלישת גלים, צלילה וסאפ, הוא נחשב לאחד הטובים שיש היום בעולם. ההרשמה לקימאמה מכמורת הסתיימה כבר בחודש ינואר והוא מלא”.23 views0 comments

תגובות


bottom of page