top of page
Search

חוויה אמריקאית-ישראלית מופלאה

תרבות מחנות הקיץ, או הקאמפ באמריקאית, היא מסורת ותיקה המתקיימת כבר למעלה מ-100 שנים. בכל חופשת קיץ ילדים נשלחים על ידי הוריהם למחנות טבע ברחבי ארצות הברית. שם, שורה של מדריכים מובילים אותם למגוון פעולות שטח, ספורט ויצירה מהנים.


עם השנים התמקצעו המחנות בנושאים שונים והציגו מתחמים עם נושאים ספציפיים כמו: בויז קאמפ לנערים צעירים, מחנה ספורט או מחנה מוסיקה אליו מגיעים ילדים בעלי כישרון מוסיקלי רחב.


לקראת סוף שנות ה-60 החלו להיווצר גם מחנות קיץ לקהילות היהודיות. בעשור האחרון יותר ויותר משפחות יהודיות שולחות את ילדיהם לסאמר קאמפ בישראל. הן יודעות שזו הזדמנות נפלאה להעשיר את הידע שלהם, לחבר אותם עם תרבות ישראלית אותנטית ולחשוף אותם לשפה העברית בצורה כפית ומהנה.


קימאמה הוא מותג מחנות הקיץ הישראלי המוביל בעולם האחראי על עשרות אתרי קאמפ בישראל, באירופה ועכשיו גם בארצות הברית- תחת השם HalfMoon .


מי שחלם את קימאמה הוא ד״ר רונן הופמן; פוליטיקאי דיפלומט ישראלי ושגריר ישראל בקנדה. הוא הגה את הרעיון כששימש שליח הסוכנות היהודית והדריך במחנות קיץ אליהם יצאו ישראלים.


ד״ר הופמן סיפר על האווירה הישראלית שהקיפה את המחנה, המוזיקה, ריח האוכל המוכר והתכנים החינוכיים שנועדו לקרב את החניכים האמריקאים לארץ הקודש. זה היה הרגע בו ד״ר הופמן תהה לעצמו שבמקום להביא את התרבות הישראלית בצורה חלקית לאמריקה, נכון יותר יהיה להביא את החניכים האמריקאים לישראל, כדי שיתנסו בדבר האמיתי.


כך הוביל תוכנית להקמת מחנה קיץ יהודי בינלאומי על פי המודל האמריקאי הוותיק.


מאז,״קימאמה״ ( פרפר בניב אינדיאני עתיק) הפך למושג מוכר ואהוב שיוצר קהילה אחת עבור יהודים מכל רחבי העולם באמצעות מחנות הקיץ הצבעוניים והישראלים שלו, עם יותר מ-6000 בני נוער המשתתפים מידי שנה.


אלון פרנס הוא סמנכ״ל קימאמה צפון אמריקה ושותף בארגון אליו הצטרף כמעט מההתחלה, שנה אחרי שנוסד ב-2004. פרנס, (37), אב לשניים ונשוי לאריאל, יהודיה אמריקאית אותה הכיר בקאמפ בישראל. היא הייתה מדריכת אומנות והוא עבד בהנהלה המחנה. בין השניים נוצר קליק והם הפכו לזוג. הם שמרו על קשר לאחר המחנה, ובהמשך נפגשו שוב בכנס של קימאמה בניו ג'רזי. התאהבו, התחתנו ועברו לגור יחדיו בישראל.


אלון עשה את כל התפקידים בקימאמה ונראה שהוא מכיר כל אבן, שער או פעילות במחנות שלהם. הוא הצטרף לראשונה לאחר שנת השירות שלו והגיע הישר למבואות ים במכמורת, שם גם התקיים המחנה הראשון של קימאמה. לימים ינהל את המחנה, ובהמשך יהיה אחראי על כל הפעילות של קימאמה בישראל.מה הייחוד של קימאמה?“אנחנו מאמינים שמשק פרפר אחד בצד אחד של העולם עושה שינוי בצד השני של העולם. זה הסיפור שלנו; החניכים בקאמפ שלנו מקבלים את ישראל בכל מקום בו הם נמצאים בעולם. במחנות שלנו בישראל יש ילדים מ-40 מדינות, רובם מקהילות יהודיות וישראליות וזה קודם כל הייחוד העיקרי של קימאמה.מכאן כל כך הרבה דברים שונים- בישראל אין לנו אגמים וטבע כמו באמריקה, אז מן הסתם בחרנו את אזור הים בו אנו משתמשים ככלי חינוכי. כל המחנות שלנו בישראל תמיד יהיו קשורים איך שהוא בים. הם נמצאים בלוקיישנים קו ראשון למים כמו: בית ינאי, מכמורת, כפר גלים (בכניסה לחיפה) ובעכו. הפעילות הימית היא הדומיננטית: יש לנו גלישת גלים, גלישת רוח, מפרשיות, צלילה, שייט סאפ ועוד.״


״גוד מורנינג ובוקר טוב״ כל מה שאתם צריכים לדעת על קימאמה


מחנות הקיץ פתוחים לילדים בגילאים 7 עד 17. יש אפשרות לרשום ילדים בגילאים צעירים יותר למחנות ללא לינה. רוב המדריכים במחנה היו חניכים בו בעבר, וכשהם בני 21, לאחר שסיימו שירות צבאי או קולג׳ הם חוזרים למחנות כמדריכים.כל צוות ההדרכה מדבר עברית ואנגלית. השילוב בין שתי השפות עובד מצויין: החניכים הישראלים משפרים את השפה האנגלית והאמריקאים זוכים לחזק את העברית שלהם.אלון:״אנחנו משלבים את שתי השפות ממש ברמה היומיומית, אתה תשמע: טודיי וי גוינג טו דו גלישת גלים אנד אפטר נלך לחדר אוכל. אנחנו ממש רואים ילדים משפרים את רמת השפה השניה שלהם בסוף המחנה.״כל מחנה מורכב ממחזורים של חמישה ימים, שבוע, עשרה ימים או שבועיים.


כמובן שניתן לחבר בין כמה מחזורים.קימאמה מציעים גם אטרקציה מיוחדת לאוהבי שטח. קימאמה VAN - מחנה מטייל של חמישה ימים שווים במיוחד. במהלכם, חניכים עולים על ואן עם 2 מדריכים לרוד טריפ בכל רחבי הארץ. המחנה המטייל יוצא שלוש פעמים בשנה: בחנוכה לאזור הדרום והמדבריות, בפסח במרכז הארץ והצפון, ובקיץ לצפון רמת הגולן, כנרת ונהר הירדן. במהלך המחנה הנודד החניכים מתנסים בשלל פעילויות: צפיה בכוכבים, מדורות ובישול ארוחות ביער, ביקור במעיינות ונחלים, רכיבה על סוסים או על גמלים, אופניים, סנפלינג, סקי חולות ושייט רפסודה. בלילה החניכים לנים במתחמי קמפינג מסודרים עם אוהלים ושירותים ניידים שנבנו במיוחד עבורם, והכל תוך כדי הם שומרים על אווירת שטח מיוחדת.כל מחנות קימאמה בישראל מצוידים ברמה הגבוהה ביותר שניתן למצוא בישראל. החדרים, כאמור, קו ראשון לים, כולם ממוזגים עם חדר אוכל כשר אליו קימאמה מביאים שפים ישראלים שמבשלים אוכל ישראלי איכותי, באווירה מיוחדת הכוללת ארוחות ושירי שבת.


אלון: ״אנחנו מביאים את השפים הישראלים גם למחנות שלנו בחו״ל, הם מגיעים עם כל התבלינים כדי להבטיח שהזהות, הטעמים והחוויה הישראלית תתקיים גם שם.״בנוסף, בנינו מסלולים לבחירה כמו תיאטרון, מוזיקה, יש מסלול של אומנות וגם של אילוף כלבים, מסלול צלילה של כוכב אחד ושני כוכבים. יש לנו מסלול של קימאמה שף בו הם לומדים לבשל משפים ישראלים, ומסלול מיוחד של נינג'ה ווריור במהלכו אנחנו מביאים מתחרים מנינג׳ה ישראל לעבוד עם החניכים על שיפור יכולות פיזיות, אימוני טיפוס וחווית נינג׳ה מלאה.״מדובר בדור הסושיאל מדיה והאייפונים. האם הם מצליחים להתנתק קצת?


״אנחנו אוספים את הטלפונים הניידים של החניכים כבר מהיום הראשון שלהם כאן. מחנה קימאמה נטול מסכים לגמרי. החניכים מקבלים את הנייד לחצי שעה ביום שישי להגיד שבת שלום ולהתעדכן עם ההורים והמשפחה. האמת, החניכים בכלל לא חושבים על האייפון שלהם, הם עסוקים כל היום בלחוות חוויות, להתחבר לטבע, לצאת להרפתקאות ובמגוון הפעילויות המעניינות שלהם כאן.״


איך אתם מאבטחים את הילדים?


״כל המחנות נמצאים במתחם סגור ובטוח. הכניסה למחנה (גם להורים) נעשית רק באישור מיוחד. כמובן שבכל המחנות יש מאבטחים עם נשק. למחנה המטייל עם הואן יש מאבטח עם נשק צמוד. בכל מחנה יש מרפאה עם חובש נוכח, לפעמים אפילו שלושה חובשים, תלוי בגודל המחנה. כמובן שיש לנו רופאה של קימאמה ויש אחות שמגיעה כל בוקר למחנה. אנחנו לא לוקחים שום סיכון. אם התקן אומר שצריך מאבטח אחד בשער, אנחנו מציבים אחד בשער ועוד מאבטח שעושה פטרולים בתוך המחנה. בטחון הילדים הוא הוא הדבר הכי חשוב עבורנו, ואנחנו עושים כל שנדרש לשמור עליהם.״קימאמה Halfmoon - מחנה אמריקאי עם חוויה ישראלית


אחרי ההצלחה הגדולה בישראל הבאתם את המחנה המיוחד אלינו לארצות הברית.״כבר תקופה ארוכה שהרגשנו שאנחנו רוצים לחזק עוד יותר את הקשר עם ארצות הברית. אנחנו מבינים את הצורך של קהל יהודי אמריקאי וישראלי אמריקאי לחוות מחנה באווירה אחרת. מחנה הקיץ החדש שלנו ממוקם בברקשיירס, מסצ'וסטס- שעתיים וחצי מניו יורק ושעתיים מבוסטון. מדובר ב-100 דונם יפהפה באמצע היער למרגלות אגם כחול, שם אנחנו מעבירים פעילויות של סירות מנוע, סקי מים, ג'ט סקי, טרמפולינות וגם 25 מתחמי פעילות ביניהם: אומנות, מוזיקה, ספורט, ריקוד, חוגי קדרות, זומבה, מתחם סקייטבורד, פארק גדול עם אופניים, טיפוס סלעים ומה לא. אנחנו מתרגשים להזמין את הקהילה הישראלית להצטרף. בשנה שעברה הגיעו למעלה כ-200 נערים ונערות למחנה והשנה אנחנו מצפים לכ-400 חניכים.


למרות שמחנה הקיץ הוא בארצות הברית ההרגשה היא לגמרי ישראלית. יש לנו מדריכים ישראלים גם שלנו וגם של ארגון בראשית מאזור ניו ג׳רזי שם אנחנו מעברים מחנה יום.עכשיו בזכות Half Moon חניכים ישראלים יכולים לבקר במחנות בארצות הברית, ומשפחות שלא יכולות לשלוח את ילדיהם לארץ, מקבלות חוויה ישראלית כאן בארצות הברית.״


מה התוכניות לעתיד?


״המטרות שלנו הן לפתוח מחנה יום באזור פלורידה ובאזור קליפורניה ועוד מספר מתחמים בארצות הברית. בנוסף, לקימאמה יש פעילויות חורף מדהימות כמו מחנות סקי בהרי האלפים באירופה שהם חלום של כל ילד ישראלי. עכשיו אנחנו פותחים אותם גם לקהילה היהודית אמריקאית. הם מוזמנים לבוא להיות חלק מקימאמה ולחוות קאמפ בסגנון אחר.״

76 views0 comments

留言


bottom of page