top of page
Search

כיצד לקיים מחנה קיץ בזמן קורונה


אבישי נכון, מנכ"ל ובעלים קמפ קימאמה ישראלבשבועות האחרונים עולה השאלה האם וכיצד ניתן בכלל לקיים מחנה קיץ בזמן קורונה. מדי יום אנו שומעים על הגבלות נוספות ואיסורים חדשים – וכשמקשיבים לחדשות, לעתים נדמה שאי אפשר לעשות שום דבר חוץ מלהיות בבית. אלא שאנחנו חושבים אחרת. אנו מאמינים שניתן לקיים את מחנות הקיץ ואף מעבר לכך:


מחנות הקיץ עם לינה הם האופציה היחידה להבטיח את בריאות הילדים בתקופת החופש הגדול.

לפיכך אנו קוראים לממשלה להפוך את מחנות הקיץ הפרטיים לחלופה הראויה ביותר למסגרת חינוכית ותעסוקתית עבור כל ילד ועבור כל נער ונערה בישראל. בתי הספר של החופש הגדול כבר הוכיחו את חוסר יעילותם, עם הידבקויות רבות, כאוס מערכתי וכישלון בכל היבט. לעומתם מחנות הקיץ, המנוהלים על-ידי אנשי מקצוע, יכולים להתאים עצמם במהרה לשינויים הדינמיים בעקבות הנהלים החדשים. משרד הבריאות אישר את קיום מחנות הקיץ בהתאם למתווה "התו הסגול", משרד החינוך אישר את התכניות החינוכיות – והמועצות המקומיות כבר העניקו למחנות רישיון עסק. התנהלות נכונה היא המפתח לקיץ בטוח לכל הילדים, עם מגוון פעילויות חווייתיות, מעשירות וחינוכיות – כשמשימת העל היא שכל הילדים יחזרו הביתה בשלום, שמחים ובעיקר בריאים. אז האם בכלל זה אפשרי לקיים מחנה קיץ בזמן קורונה? התשובה היא בהחלט כן ! מחנה הכולל לינה עשוי להוות את האופציה הבטוחה ביותר לבלות בה את קיץ 2020. מחנה קיץ הנמשך שבועיים, המתנהל בסביבה מפוקחת עם רופא, מרפאה, חדרי בידוד, התנהלות במתכונת קפסולות ומגוון פעילויות חינוכיות וחווייתיות – הינו החלופה היחידה שתבטיח לילדים מסגרת תעסוקתית בטוחה. במקום להעביר שבועיים סגורים של בידוד בבית מול המסכים, מחנות הקיץ מאפשרים לצאת לכפרי הנוער ולבלות שבועיים באוויר הפתוח עם פעילויות ים, בריכה, מדשאות, מגרשי ספורט, חדר אוכל מרווח ופיקוח של אנשי צוות מקצועיים שדואגים לכל צרכיהם. המשימה המוטלת עלינו, מפעילי המחנות, היא להבטיח כי המחנה יתקיים בצורה הבטוחה ביותר עם הקפדה יתרה על קיום הנהלים המחמירים ומבלי לגרוע מן ההנאה. בקימאמה ניסחנו מספר עקרונות, על בסיס המתווה של משרד הבריאות ועל בסיס הניסיון המקצועי שלנו כארגון הגדול והמוביל מבין מחנות הקיץ הפרטיים בישראל. בין העקרונות הללו הקפדה על הצהרת בריאות, מדידת חום פעמיים ביום ובמידה ויתגלה ילד עם חום הוא יישלח הביתה באופן מיידי, חדר-אוכל מרווח שיפעל במתכונת של משמרות, רופא צמוד שילווה את הפעילות, חדרי בידוד, עטיית מסכות על ידי הילדים ואנשי הצוות כחלק מציוד החובה (לצד כובע, בקבוק מים וקרם הגנה), אי קיום ביקור הורים ומשפחות (מתוך רצון לשמור על הריחוק בן השבועיים מהסביבה החיצונית), קבוצות קפסולה בגודל של עד 25 חניכים, ניהול מערך ניקיון, חיטוי קפדני ביותר ועוד.

אז איפה הכיף? כמו בכל שנה – והשנה ביתר שאת – רוב מוחץ של הפעילויות יתקיים בשטחים פתוחים, שם אין צורך במסכה. נתגבר את הפעילויות בשטחים החיצוניים: הבריכה והים, פעילות במגרשי הספורט, פעילויות טבע והפעלות המתקיימות על המדשאות ופעילות בשטחים פתוחים נוספים. במקום מסלול מקצועי לבחירה כגון ספורט ימי, אילוף כלבים, בישול, או אומניות במה – כל הילדים יתנסו במגוון הפעילויות השונות ובכך יזכו ליהנות ממבחר אטרקציות מגוונות ומיוחדות. לסיכום, אין ספק כי קיץ 2020 מהווה אתגר עצום עבור הילדים, עבור ההורים ובעיקר עבורנו, מפעילי המחנות. טובת הילדים ושמירה על ביטחונם ובריאותם נמצאים תמיד בראש סדר העדיפויות שלנו. נהלים ברורים והקפדה על קיומם יבטיחו כי גם קיץ 2020 יהיה חוויה בלתי נשכחת ואולי אף יותר!!


146 views0 comments

Comments


bottom of page